Skip Navigation
Divisions

School Board

HCPS publishes minutes of School Board meetings after Board approval. Although the online minutes do not include signatures, citizens may arrange to review the official documents by completing a public records request with the Communications Department.

MINUTES
SCHOOL BOARD OF HILLSBOROUGH COUNTY, FLORIDA
901 E. Kennedy Boulevard, Tampa
Tuesday, March 8, 2016

The School Board of Hillsborough County, Florida, met for recognitions Tuesday, March 8, 2016, at 5:30 p.m., in the School Board Auditorium, 901 East Kennedy Boulevard, Tampa, with Superintendent Jeff Eakins, and Board Members Doretha W. Edgecomb, April Griffin, Sally Harris, Carol Kurdell, and Susan Valdes present.  Chair April Griffin presided.

 

Absent:  Melissa Snively, Cindy Stuart

 

Others present were:

 

Chief of Schools, Administration:  Larry Sykes, Ed.D.

Assistant Superintendents/Division Chiefs:

      Business:  Gretchen Saunders

      Diversity:  Lewis Brinson, Ed.D.

      Human Resources:  Stephanie Woodford absent – Mark West attended

      Information and Technology:  Anna Brown, Ed.D. – absent –Lesly White

      Student Services:  Wynne Tye

Communications Manager:  Jason Pepe

Superintendent’s Secretary:  (Recording) – Lori Woods

Approximately 175 people were in the audience, including other school district personnel.

Call to Order:  Meeting called to order at 5:30 p.m.

Moment of Silence and Pledge of Allegiance:  Moment of silence followed by S. Valdes leading in the Pledge of Allegiance to the United States Flag. 

Board – Roll Call:  Chair A. Griffin declared quorum with five Board Members present.  Melissa Snively and Cindy Stuart were absent.

Section CRECOGNITIONS

01

Recognition of Mrs. Bertha Saladino for 35 Years of Community Service

Russell Wallace, Principal of Bailey Elementary School, highlighted the recognition.  Mrs. Saladino was married to Tony Saladino, former P.E. Coach for Hillsborough County Public Schools for 52 years.  Mr. Wallace described the lifetime accomplishments of the first lady of baseball.  

Tony Saladino, Jr. and Betty Nunez, daughter were in attendance.

02R

Recognition of the 2015/2016 78th Street Community Library Essay Contest Winners (Curriculum and Instruction Division)

Temetia Creed, Supervisor of Elementary Language Arts/Writing, highlighted the recognition and introduced the following winners.  Each student winner received a laptop computer from Rent King. Student winners were presented with a certificate for their outstanding accomplishment.

First Place:

Triston Thompson, Clair Mel Elementary School

Second Place:

Yulian Bell, Palm River Elementary School

Third Place:

Anthony Simon, Clair Mel Elementary School

 

Parent, teachers, and staff in attendance were recognized for their support.

 

03R

Recognition of the 2015/2016 Middle School District Champions for Track and the Florida High School Athletics Association (FHSAA) State Champions for Swimming, Cheerleading, and Wrestling (Student Services Division)

Lanness Robinson, Director of Athletics, and Jennifer Burchill, Assistant Director of Athletics, highlighted the recognition and introduced the coaches of each team.  Coaches made brief comments and introduced students.  Each student winner was presented with a certificate.

2015/2016 Middle School District Track Champions

 

Girls -  Turner/Bartels K8 School

Jonathan Grantham, Principal

Coach:  Joel Giroski

 

Sabrina Borrero

Erykah Day

Ken’Naria Gadson

Aliana Goodspeed

Jeanette Henderson

Melayna Morgan

Nia Rivers

 

 

 

 

 

Boys (Co-Champs) Smith Middle School - Principal: JoAnn Johnson

Coaches:  Marianne Allen & Selena Perez

Victor Rivas

Shavoughn Hodges

Colby Smith

Myan Allen

Karlos Lizardi-Miro

Erik Castillo-Rosario

 

 

 

Boys (Co-Champs) Greco Middle School – Assistant Principal:  Sharnel Carr

Coaches:  Jacob Boss & Mark Soril

Jamell Thomas

Johnnie Brown

Eddie Williams

Bobby Moore III

Frederick Myles

Ja’Marri Pease

Xris Pantojas

 

 

 

 

 

2015/2016 FHSAA Individual State Champions for Swimming

Principal:   Rob Nelson

Assistant Principal:  Lauren Otero

Coach:  Gil Gonzalez

Asst. Principal:  Todd Long

Coach: Jessica Howton

Asst. Principal: James Harris

Coach:  Catherine Beloff

Class 4A, 200M Freestyle

Class 4A, 100M Buttlerfly

Class 3A, 500M Freestyle

Morgan Tankersley

Plant High School

Katherine Vasiloff

Durant High School

Nazareno Boscaino

Sickles High School

 

 

 

Sickles High School:  FHSAA Class 2A Small Division Varsity – Assistant Principal:  James Harris

Coach:  Tracy Fratus

 

 

Kimberly Barry

Ashley Chesser

Claire Crook

Brooke Dupre

Alexandria Fiore

Gianna Gennaro

Haven Heavenridge

Alexis Hughes

Emma Lail

Mcculley Mayfield

Carolyne Rogers

Savannah Tessner

Madison Whiteman

 

 

 

 

 

Strawberry Crest High School:  FHSAA Class 2A Small Division Co-Ed – Principal:  Dave Brown

Assistant Principal:  Jasmine Tramel

Coach:  Loveny Rivas

Assistant Coaches/Volunteers:  Danny Womack, Chelsea Martin and Anthony Medina

Alyssa Archer

Brooke Conyers

Elle Cruz

Kyra Cruz

Freddie Dixon

Taylor Fales

Amber Farmer

Michael Gleason (Captain)

Quinn Hyde

Kaitlyn Kubecka

Tarra Love

Devonte Lowe

Dakota McNamee

Mason Nikel

Alexis Powell

Savannah Reagan

Mya Turner

Carmen Watts

Kayla Watts (Captain)

Omar Williams

Autumn Young

 

 

 

Brandon High School:  2A Wrestling Team State Championship – Assistant Principal:  Rashad Woods

Coach:  Russ Cozart

 

 

 

2A State Champions Individual Winners

106# Weight Class:  Trey Lane

126# Weight Class:  Kyle Norstrem

138# Weight Class:  Francesco "Franki” Bruno

113# Weight Class:  Andreus Bond, 3rd in State

195# Weight Class:  Joel "Joe” Marcano

3rd in State:  Lawrence Scrivens

2nd In State - 145# Weight Class:  Noah Ridley

Varsity:  Ryan Schlau

Junior:  Alex Popke - District champion

Freshman:  Broc Spurling – District runner-up

 

 

 

3A State Champions Individual Winners – Principal:  Danielle Shotwell

Coach:  William Sargable

Kizhan Clarke, Riverview High School, 132# Weight Class

 

 

04

Recognition of the 2015 District High School Poetry Jam Winners (Curriculum and Instruction Division)

Kimberly DeFusco, Supervisor, Library Media Services 6-12, highlighted the recognition and introduced the following winners.  Caroll Vick, Director of Education, Arts Education, presented each student winner a certificate and trophy for their outstanding achievement. 

First Place:

Tyrique Cooper, Spoto High School

Second Place:

Marlo Marbra, Chamberlain High School

Third Place:

Ashton Tejeda, Steinbrenner High School

 

Parents, principals, and friends were recognized for supportive attendance.

 

05R

Recognition of the 2015 German Day Contest Winners (Curriculum and Instruction Division)

Melissa Morgado, Supervisor, World Language K-12, highlighted the recognition.  Ms. Morgado introduced Bruce Busch, German Teacher at Alonso High School.  Mr. Busch made brief comments and introduced the following winners.  Teachers and students were presented with certificates.

1st Place Level 1 Poetry Contest:

  •  Andrea Angeles


1st Place Level 2 Poetry Contest:

  • Victoria Walsh


1st Place Poster Contest:

  •  Jordan Boutelle
  • Michalyn MacDougall
  • Amber Morales

Parents present were recognized for their support. 

06

Recognition of the Tampa Hillsborough County Public Library 2015 Stair Prize in Writing Contest Winner (Curriculum and Instruction Division)

Mary Navarre, Supervisor, Language Arts 6-8, and Kimberly DeFusco, Supervisor, Library Media Services 6-12, highlighted the recognition. The following student winner was introduced and given a certificate.

 

  • Kendall White, 7th grade student at Williams Magnet School  1st Place

Teacher and parent present were recognized for their supportive attendance.


07

Recognition of National Board Certified Teachers (Student Services Division)

David Peacock, National Classroom Teachers Association, Aimee Ballens, Lead Mentor Evaluator, highlighted the recognition.  The following teachers were recognized for their outstanding achievement.

2015 National Board Renewals

Martha Cobb

Graham Elementary School

Susan Fernandez

Trapnell Elementary School

Maria Kart

Waters Career Center

Jennifer Langlass

Essrig Elementary School

Jennifer LeBlanc

Chiles Elementary School

Amy  Miller

Davidsen Middle School

Dorothy Musial

Blake High School

Cameron Trentham

ESE Department

Carolyn Turner

Graham Elementary School

Marlo Wagner

Martinez Middle School

Raina Young

Burney Elementary School

 

 

2015 National Board New Achievers

Elizabeth Brown-Davis

Lockhart Elementary School

Loren Herndon

Potter Elementary School

Courtney Nickel

Alonso High School

08

Recognize the Positive Behavioral Intervention and Support (PBIS) District Model Schools (Student Services Division)

Holly Saia, Director of Student Services highlighted the recognition.  Deborah Badertscher, RtI Facilitator, presented certificates to representatives of the following schools.

  • Clair Mel Elementary School - Bronze Level
  • Simmons ESE - Bronze Level
  • Heritage Elementary School – Silver Level
  • Shaw Elementary School – Silver Level
  • Pizzo Elementary School – Gold Level
  • Robinson Elementary School – Gold Level
  • Schmidt Elementary – Gold Level

 

09

The Hillsborough Education Foundation will Recognize Partner for Support of Public Education (Hillsborough Education Foundation)

Phil Jones, Hillsborough Education Foundation President, highlighted the recognition.  Mr. Jones introduced Mr. Dave Kemper, Senior Principal, and Kim Austin, Regional Vice President, representing Stantec and presented them with a plaque for their support of public education and their partnership. 

Audio recording on file.

Meeting adjourned 6:47 p.m.

 

 

April Griffin, Chair

 

Attest:

 

 

 

 

Jeff Eakins, Superintendent

And Ex-Officio Secretary

 

 

HCPS publishes minutes of School Board meetings after Board approval. Although the online minutes do not include signatures, citizens may arrange to review the official documents by completing a public records request with the Communications Department.

Schools
Search for School
Find a School
School Locator

Locate your attendance area school

School Locator