Skip Navigation
Divisions

School Board

HCPS publishes minutes of School Board meetings after Board approval. Although the online minutes do not include signatures, citizens may arrange to review the official documents by completing a public records request with the Communications Department.

MINUTES
SCHOOL BOARD OF HILLSBOROUGH COUNTY, FLORIDA
901 E. Kennedy Boulevard, Tampa
Tuesday, December 16, 2014

The School Board of Hillsborough County, Florida, met for recognitions Tuesday, December 16, 2014, at 5:30 p.m., in the School Board Auditorium, 901 East Kennedy Boulevard, Tampa, with Superintendent MaryEllen Elia, and Board Members Doretha W. Edgecomb, Sally Harris, Carol Kurdell, Melissa Snively, Cindy Stuart, and Susan Valdes present.  Chair S. Valdes presided.

Absent:  April Griffin 

Others present were: 
Deputy Superintendents:     Jeff Eakins and Cathy Valdes
Assistant Superintendents/Division Chiefs:
      Academic Support and Federal Programs –Larry Sykes
      Administration – Lewis Brinson- absent
      Business – Gretchen Saunders - absent
      Curriculum and Instruction – Wynne Tye - absent
      Facilities – Chris Farkas
      Governmental Relations – Connie Milito
      Human Resources – Stephanie Woodford
      Information and Technology/Empowering Effective Teachers Grant – Anna Brown
      Student Services – George Gaffney
Communications Officer – Stephen Hegarty
Senior Administrative Secretary (Recording) – Linda Fernandez

Approximately 200 people were in the audience, including other school district personnel.

Call to Order:  Meeting called to order at 5:30 p.m.

Moment of Silence and Pledge of Allegiance:  Moment of silence dedicated to all of those that make this Holiday Season special for you and your family.  This was followed by Vice Chair Edgecomb leading in the Pledge of Allegiance to the United States Flag. 

Board – Roll Call:  Chair S. Valdes said six Board Members present with Mrs. Griffin absent.

Board Guidelines

Vice Chair Edgecomb read the guidelines into the record.

Chair S. Valdes thanked the Mary Bryant Elementary School Ringing Broncos.  They Ringing Broncos introduced themselves.  Mrs. Stuart thanked Chair S. Valdes for presenting the children with a gift.


Section CRECOGNITIONS

01

Hillsborough Education Foundation Recognition of Four Hillsborough County Public Schools Staff Members Who Offered Exceptional Support and Assistance on the 2014 Strides for Education 5K (Hillsborough Education Foundation)

Phil Jones, President of the Hillsborough Education Foundation.  He briefly described the recognition for the 2014 Strides for Education 5K Walk/Run.  They raised $138,000 during the event.  The recipients are:

  • Ansberto Vallejo, Supervisor for Career and Postsecondary Planning
  • Jessica Vega, District Resource Teacher Strategic Initiatives/Communications and Marketing
  • Debbie Maronic, District Resource Teacher K-12 Physical Education and Health
  • Steve Vanoer, Supervisor, K-12 Physical Education & Health.  Mr. Vanoer thanked the foundation for promoting the running clubs.

School event winners were:
Bloomingdale, Wharton, and Leto high schools
Monroe and Adams middle schools
Mitchell Elementary School
Roland Park K-8

Ms. Edgecomb and Superintendent made comments.

02

Recognition of the 2014 Middle School Basketball District Champions and the Florida High School Athletics Association (FHSAA) State Champions for Swimming and Golf (Student Services Division)

Jennifer Burchill, Assistant Director made brief remarks.

Young Middle School – Boys Basketball District Champions

Nadine Johnson, Principal introduced the coach who introduced his team.

Head Coach – Jay McNair

6th Graders

Robert Blount Jr

Marion Scott.

Markevius Bennett

7th Graders

Marlon Tyler

Tyriq James

Marcellus Scott

8th Graders

Darius Carson

Mike Watkins

Emmanuel Destin

Stevenson Amain

David Cexil

Kyrone Letang

Josh Gloster

Arnold Watson

Rondayis Mack

Armani Payne

Jaiden Lee

Ronde Warren

Mrs. Edgecomb made comments.

 

Rampello Girls Basketball District Champions

Liz Uppercue, Principal

Team Manager:  Courtney Waters

Coaches:  Alex Barron and Mike Castellana

6th Graders

Amarie Godwin

Jayla Troupe

 

7th Graders

Bria Brown

Juscinya Henry

Talyor Butler

Kenyata Clark

Megan Watson

 

8th Graders

Constance Thomas

Monyette Montgomery

Virginia Larsen

Jordyn Southworth

Zaire Johnson

Sierra Scott

Annberlee Hothem

Erica Charles

Zulyanys Gonzalez

 

FHSAA, Class 3A – Boys Golf Champion

Faith Felder said many team members could not be present because of another commitment.

Tyler Barkich

Newsome High School, Principal Carla Bruning introduced the coach.

FHSAA, Class 4A – Girls Swimming, 50 Yard Freestyle State Champion

Maddie Hess

Newsome High School, Principal Carla Bruning introduced Coach Van Erdy.

FHSAA, Class 4A – Girls Swimming, 100 Yard Butterfly State Champion

Katie Vasiloff

Durant High School, Principal Pam Bowden

National Football Foundation and College Football Hall of Fame Regional Scholar/Athlete

Rob Nelson, Principal

Richard Bush graduate of Plant High School was recognized.

Comments by Mrs. Snively on behalf of herself and former School Board Member Dr. Stacy White, who is currently serving as a County Commissioner.

03

Recognition of the 2014 Bright Futures Academic Top Scholar Award (Student Services Division)

Ansberto Vallejo, Supervisor, Guidance made brief remarks and recognized Olivia Mourmne, 2014 Robinson High School International Baccalaureate graduate.  Johnny Bush, Principal of Robinson High School presented the award to Olivia.  Her parents and supporters were recognized.

Mrs. Kurdell made comments.

04

Recognition of Career and Technical Student Organizations Competition Award Recipients (Curriculum and Instruction Division)

Pam Walden, Supervisor, Agribusiness and JROTC, made brief remarks and introduced the following winners.

Student/School

Place

Category

Advisor

Principal

Mylie Feaster

Durant High

8th

Gold Emblem

Job Interview

Tim Cribbs

Pam Bowden

Alyssa Shepherd

Clint Walden

Kaitlyn Taylor

Keri Greenwood

Mariah Kunze

Haley Burleson

Durant High, Principal

Bronze Emblem

Parliamentary Procedures

Tim Cribbs

Pam Bowden

Alexandra Aponte

Emily Benoit

Nicole Patten

Amber English

Newsome High

14th

Gold Emblem

Meats Evaluation and Technology

Kelly Ware

Carla Bruning

Ari Fry

Benji Padgett

Megan Todd

Taylor Grimes

Lauren Schism

Gresham Stephens

Ashlyn Yarbrough

Plant City High

Top 16

Silver Emblem

 

Agriculture Issues

Leigh Cason

Coleen Richardson

Victoria Harris

Strawberry Crest High

 

FFA State Secretary

 

Susan Mayo

Julie Alfonso

Michelle Cesario

David Brown

Mrs. Snively made comments.

 

05

Recognition of Winners for the Tampa Hillsborough County Public Library "Our Hispanic Heritage" Art Contest (Curriculum and Instruction Division)

 

 

Dana Warner, Supervisor, thanked Stacey Jurewicz, Adult Programming Coordinator for the Tampa Hillsborough County Public Library, who could not be present tonight.  They made brief remarks and introduced the Bookmark and Poster Awards.

Bookmark Awards

Student/School

Place

Grade

Abigail Verrando

Apollo Beach

1st

2nd

Katherine Verrando

Apollo Beach

2nd

2nd

Maria Arciniegas

Claywell

1st

5th

Megan Bryant

Mabry

2nd

5th

Poster Awards

Student/School

Place

Grade

Emmalee Perritt

Adams Middle

1st

8th

Carliana Santana

Adams Middle

2nd

8th

Daiana Gonzalez-Videla

Blake

1st

11th

Chloe Chatfield

Blake

2nd

9th

Posters and bookmarks are displayed at our local libraries.

 

06

Recognition of Winners for Science, Technology, Engineering, Mathematics Research Project on the International Space Station and Mission Patch Art and Design Competition (Curriculum and Instruction Division)

Larry Plank, Director, made brief remarks and was joined by Mary Vaughn, Teacher at Fishhawk Creek Elementary School, Scott Coonfare, Teacher at Gibsonton Elementary School, and Elaine Wright, Art Teacher at Frost Elementary School.  The following students were introduced.  Parents were recognized.

Stem Research Project on the International Space Station Competition

  • Miranda Corbo
  • Srinidhi Raghaven
  • Isabelle Utsler

The three students recognized above all attended Fishhawk Creek Elementary School and are now attending Randall Middle School.

Ms. Edgecomb made comments.

Mission Patch Art and Design Competition

  • Charles Ryan Devilbiss, Kingswood Elementary School, now attends Collins Elementary School
  • Tommy Aviso, Frost Elementary School, now attends Progress Village Middle Magnet School

Recognized Scott Coonfare, Teacher at Gibsonton Elementary School, formerly Kingswood Elementary School who coordinated the competition.  All of this is made possible by the Suncoast Schools Federal Credit Union.

Ms. Edgecomb and Superintendent Elia made comments.

07

Recognition of Winner of the 2014 Top 30 Technologists, Transformers, and Trailblazers (Curriculum and Instruction Division)

Scott Brooks, General Director made brief remarks and recognized Dr. Larry Plank, Director of K-12 Science, Technology, Engineering, and Mathematics who is the Winner of the 2014 Top 30 Technologists, Transformers, and Trailblazers.

Comments by Chair S. Valdes and Superintendent Elia.

08

Recognition of Students for Their Completion of the Hillsborough County Local Government Management Internship Program (Academic Support and Federal Programs Division)

MaryLou Whaley, Director highlighted the program and introduced Bob Henriquez, Hillsborough County Property Appraiser, who made brief comments.  Mr. Henriquez introduced Nereia Cormier, Director, Community Relations of the Hillsborough County Property Appraiser’s Office and a former Plant High School teacher.  Ms. Cormier briefly described the program and recognized the following students who completed the Hillsborough County Local Government Management Internship Program. 

Alissa-Rae Eonda

Alonso High

Kevin O’Hare

Durant High

Amber Pirson

Hillsborough High International Baccalaureate Program

Comments by Superintendent Elia and Mrs. Stuart. 

09

Recognition of the 2014/2015 Most Valuable Teacher and Teacher of Promise Award for the State of Florida (Curriculum and Instruction Division)

Melissa Morgado, Supervisor, described the awards Ms. Iglesias received.  She made brief remarks and recognized Silvina Iglesias, Peer Evaluator, Brandon High School as the 2014/2015 Most Valuable Teacher and Teacher of Promise.

Chair S. Valdes and Superintendent made comments.  Mrs. Morgado introduced Mrs. Iglesias’ husband and children.

10

Recognition of Rotary International District 6890 for Their Support of Education, Literacy, and Youth Development in Hillsborough County (Academic Support and Federal Programs Division)

MaryLou Whaley, Director made brief remarks and introduced Gary Gunter, District Governor, Rotary District 6890.  She thanked Mr. Gunter for the Rotary’s support of education, literacy, and youth development.  Mr. Gunter made brief remarks.

11

Recognition of Community Stepping Stones for Providing Year-Round, Out-of-School Time Curriculum Designed for At-Risk Youth (Academic Support and Federal Programs Division)

MaryLou Whaley, Director made brief remarks on the Stepping Stones Organization art programs.  This organization support Sulphur Springs Community and the Tampa Housing Authority in afterschool and summer programs.  She introduced Karen Frashier, Board Vice Chair, and Community Stepping Stones Organization.  Ms. Frashier made brief remarks and thanked her partners who help make this endeavor possible.

12

Recognition of Florida Afterschool Alliance 2014 Awards of Excellence Winners (Academic Support and Federal Programs Division)

Debbie Zenk, Supervisor made brief remarks and recognized the following:

  • LaShawn Johnson, Program Manager (Supervisor, Multi-Site Category)
  • Robinson Mejia, HOST Instructor, Crestwood Elementary (Front Line Category)
  • Linda Gilleo, HOST Instructor, Muller Elementary (Front Line Category)
  • Tammy Criollo, President, Seniors in Service of Tampa Bay (Volunteer Category)
  • MaryEllen Elia, Superintendent (Administrator Central Office/Agency Category)

 

 

 

 

 

Ms. Zenk recognized the staff that was present to support the winners.  Superintendent Elia made comments.

13

Recognition of Mort Elementary and Adams Middle Schools for Their Inclusion in This Year's Florida Department of Education's "Sparkplugs for Parent Involvement - Exemplary Practices" Booklet (Academic Support and Federal Programs Division)

MaryLou Whaley, Director made brief remarks regarding the program:

  • Woodland Johnson, Principal, Mort Elementary and Melissa Enzor, Social Worker
  • Heath Beauregard, Principal Adams Middle and Jennifer Aldridge, Media Specialist
  • Bridgitte Kramer, President, Hillsborough County Council PTA/PTSA

 

 

Mrs. Stuart and Ms. Edgecomb made comments.

14

Proclamation by Governor Rick Scott Observing November 2014 as Florida Parental Involvement in Education Month (Academic Support and Federal Programs Division)

MaryLou Whaley, Director made brief remarks regarding Governor Scott’s proclamation observing November 2014, as Florida Parental Involvement in Education Month.  She said that the district hosts several events to promote increased parental engagement including:

  • Parent University Sessions
  • The Great American Teach-In
  • The National PTA Art Reflections program
  • School media outlets to increase communication

She introduced Bridgitte Kramer, President of Hillsborough County Council PTA/PTSA who is being recognized as the largest child advocacy organization in Florida.  Mrs. Kramer read the proclamation.

Superintendent Elia made comments.

15

Recognition of the Crisis Intervention Team (Student Services Division)

Marsha Alcorn, Coordinator, represented Anne Townsend who was conducting a training this evening. She highlighted the work of the Crisis Intervention Team and acknowledged them for their entire team effort.  The group consists of psychologists, school social workers, and a school nurse consultant.


Chair S. Valdes and Superintendent Elia made comments.

16

Adoption of Proclamation—National School Counseling Week, February 2-6, 2015 (Student Services Division)

Angelique Xenick, Supervisor highlighted the proclamation recognizing February 2 through 6, 2015, as National School Counseling Week.


Chair S. Valdes had a recognition of her own.  She recognized George Gaffney’s many years of service and wished him a wonderful retirement. 

Audio recording on file.

Meeting adjourned 7:09 p.m.

HCPS publishes minutes of School Board meetings after Board approval. Although the online minutes do not include signatures, citizens may arrange to review the official documents by completing a public records request with the Communications Department.

Schools
Search for School
Find a School
School Locator

Locate your attendance area school

School Locator