Our district and schools are on SUMMER HOURS until Friday, July 27, 2018. Our summer district office hours are 7 a.m. to 5:30 p.m., Monday through Thursday. School hours vary by location. Schools and district offices are closed on Friday during summer hours. Our district will return to regular business hours Monday, July 30, 2018.

Skip Navigation
Divisions

School Board

HCPS publishes minutes of School Board meetings after Board approval. Although the online minutes do not include signatures, citizens may arrange to review the official documents by completing a public records request with the Communications Department.

MINUTES
SCHOOL BOARD OF HILLSBOROUGH COUNTY, FLORIDA
901 E. Kennedy Boulevard, Tampa
Tuesday, March 21, 2017

 

The School Board of Hillsborough County, Florida, met for recognitions Tuesday, March 21, 2017, at 5:30 p.m., in the School Board Auditorium, 901 East Kennedy Boulevard, Tampa, with Superintendent Jeff Eakins, and Board Members April Griffin, Sally Harris, Tamara P. Shamburger, Cindy Stuart, and Susan Valdes present. Chair Cindy Stuart presided.

Members absent:  Lynn Gray and Melissa Snively

Chief of Staff: Alberto Vázquez, Ed.D.
Deputy Superintendent: Van Ayres
Chief of Schools, Administration: Harrison Peters

Assistant Superintendents/Division Chiefs:

Academic Support and Federal Programs –Tracye Brown

Diversity - Minerva Spanner-Morrow

Community Outreach – Larry Sykes, Ed.D.

Educational Leadership and Professional Development – Tricia McManus

Human Resources – Mary Frances Ledo for Stephanie Woodford

Student Services – Wynne Tye

Administrative Secretary (Recording) – Kandee King

Approximately 125 people werein the audience and lobby area, including other school district personnel, family, and friends.

Meeting was called to order by Chair Stuart at 5:30p.m.

Moment of silence followedbyVice Chair Harris leading the Pledge of Allegiance.

Chair Stuart declared quorum with five Board Members present. Members Gray and Snively were absent.

Section A: RECOGNITIONS

01

Recognition of the 2016/2017 Middle School District Champions and the 2016/2017 Florida High School Athletics Association (FHSAA) State Champions 

Lanness Robinson, Director of Athletics and Jennifer Burchill, Assistant Director of Athletics, highlighted the recognitions and introduced the coaches of each team.  Coaches made brief comments and introduced students.

2016/2017 Middle School Basketball District Champions

Girls – Coleman Middle School

Assistant Principal – Toby Johnson

Coach – Hoglen and Cheesman

Carson Cheesman Kendal Cheesman Emma Rich Kendra Dodd
Nyla Jean Mackenzie Hutchinson Annika Johnson Mia Molinelli
Sophie Weil Lauren Mikus Ava Zeisse Allison Bryant
Ashley Murray Dagney Johnson Chloe Nunez Sydney Stout
Peyton Steffey

Boys – Eisenhower Middle School

Assistant Principal – Brandon Glenn

Coach – Corsi and Tiddle

Solomon Hanchell  Ja’Don Green Palmer Samson Ethan Lyon
Michael Perez Josiah Toro  Ioannis Rosales Michael Turner
Dillon Jordan Jayden Williams Marcus Carn Henry Hughes
Raysean Ceballos  Isaiah Bagwell Cary Fulks  


2016/2017 Middle School Track District Champions

Girls – Jennings Middle School

Principal – Richard Scionti

Coach – Lender – Assistant Coach - Long

Aracely Acevedo Gariona Love Jaharie Watts Mikayla Ackerman
Arly Pablo Amsy Takeli Deja Christian Briance Pierce
Deshanti Catuey Milena Farley Nanda Reyes Belize McAlmont
Talia Fenske Eliann Rivera Danae Howell Yesenia Gonzalez
Jaida Sandage Trinity Walker Kemyia Griffin Johanlly Sosa Padilla
Talia Fenske hasity Horne  Chasitty Watson  

Boys – Young Middle Magnet

Principal – Nadine Johnson and Assistant Principal - Joyce Patterson

Coach – McNair

Myron Scott  Jaeon Bush Allen Harris Elijah Gant
Alijah Lundy Amare Brown Robert Blount  Alex Gonzalez
Kameran Montgomery Jimmie Huff  Anthony Woods Taurice Lark
Steve Parker Mikel Simmons Rashon Foster Samuel Claude 
Willie Lowman Cameron Petit-Frere Quieinton Spradley Shelby Pole
Frank Williams J’Bharri Simpson Alin Joseph  

2016/2017 Middle School Girls Soccer District Champions

 Randall Middle School

Assistant Principal – Michael Oliver and Assistant Principal - Colin Gerding

Coach – Farrell

Callie Cincotta Carolyn Bradford Emma Lake McKenzie Vivirito
Taylor Harris Delaney Buch Kassidy Keebler Saylor Webster
Madison Ludwig Sophia Dench Caroline McKenna Francesca Zamarripa
Valentina Mount Sydni Dennis Eden Rickmers Isabella Battista
Kara Oldham Caitlyn Hayden Juliana Ryall Ezra Carpenter
Anika Shah Sierra Hudson Alyssa Thomassy Mia DeSouza
Devyn Silvestri Katherine Hurst Haley Thomassy Kimberly Keebler
Olivia Velsor Avery Jericho Jessica Valdes Olivia Thomassy
Kaitlyn Harrity Kayla Ludwig    

2016/2017 Middle School Boys Soccer District Champions

Farnell Middle School

Principal – John Cobb

Coach –Dominique - Assistant Coach - Colin

Kiran Grant Brady Nugent Alexander Berzansky Oliver Drost
Cole Dastur Alex Stavrou Jr. Connor Walters Emiliano Delgado
Kellem Wade Ethan Diaz Hunter Walters Jackson Kassay
Kody Schmitten Conner Kocik Benjamin Deakin Jack Pearson
Vinh Vu Sean Grey Lukas Kaller Frank Taylor  

2016/2017 FHSAA Cross Country Individual/Team State Champions

Class 4A, Girls Individual Cross Country Champion

Riverview High School

Principal – Danielle Shotwell and Assistant Principal - Kevin Messena

Coach- Lictenberger

Bailey Hertenstein      

Class 4A, Girls Cross Country Team

Steinbrenner High School

Principal –Kelly King  

Coach –Baldwin

Kamryn Anderson Alexandra Perri Grace D’Angelo Emily Petrus
Olivia D’Angelo Sophia Piniella Dana Elkalazani Brieanna Rekow
Norah Fennelly Brooke Santiesteban Lydia Friedman Kailey Smart
Daniella Norris Alexandra Straumann Grace Otto  

2016/2017 FHSAA Swimming Individual State Champions

Plant High School

Principal – Rob Nelson and Assistant Principal Lauren Otero

Class 4A, Girls - 200M Freestyle

Coach – Gonzalez

Morgan Tankersley

Class 4A, Girls - 500M Freestyle

Morgan Tankersley

Class 4A, Boys - 100M Breaststroke

Coach – Brown

Paxton Rhoads

Class 4A, Girls - 400 Yard Freestyle Relay

Coach – Gonzalez

Catarina Sterlacci Sidney Whitfield Gabriela Donahue Morgan Tankersley

2016/2017 FHSAA State Golf Team Champions

 

Boys Class 3A

Plant High School

Principal – Rob Nelson

Coach – Feeney – Assistant Coach – Hegrin

It’s been 80 years since Plant last won state.

Robert Eisch Michael Glover John Suber Lorenzo Guerra
Carson Moran Hunter Holloway McDuffie Suber Colin McCabe
Christopher Kern Cade Koch Alexander Johnson  

2016/2017 FHSAA State Cheerleading Champions

FHSAA Class 1A

Large Division Varsity

Gaither High School

Assistant Principal – Jody Woods

Coach – Mitchell (Not in attendance)

Second year state champions.

Anaia Ford  Anna Malary Ashley Valdes Cierra Killeen
Emalia Tack Gianna Dechard Gillian Silbert Hunter Burkart
Jaynae Cortes Katherine Carcamo Kendal Sandusky Nina Mangione
Ny’Asia Tubbs Riley Apple Roshan Halvaei Sarah Dietrich
Sophia Dechard Sophia Carucci    

FHSAA Class 2A

Small Division Varsity

Sickles High School

Principal – Jake Russell and Assistant Principal - James Harris

Coach – Fratus

Second year state champions.

Emerson Arena Kimberly Barry Shyanne Byrd-Way Ashley Chesser
Claire Crook Adria Darr Gianna Gennaro Alyssa Haffner
Haven Heavenridge Alexis Hughes Isabella Kane Emma Lail
Taylor Lichtenfels Lillian Martin McCulley Mayfield Mackenzie Neel
Claire Overstreet Carolyne Rogers Miranda Sullivan Savanah Walton
Madison Whiteman Tatum Wymer    

FHSAA Class 2A

Small Coed Division

Strawberry Crest High School

Principal – David Brown Jasmine Tramel

Coach – Rivas and Assistant Coaches Levida and Bailey

Third year state champions.

Alyssa Archer Tarra Love  Brooke Conyers Samantha Maguire
Cameron Cornett Sydney Cornett Alexis Powell Carmen Watts
Quinn Hyde Amber Farmer Kaitlyn Kubecka Elle Cruz
Madison Shiflett Autumn Young Cassidy Coburn Diamond Burgos
Noah Hand Mason Nikel Devonte Lowe Brad Jackson

2016/2017 FHSAA State Basketball Champions

Boys Class 8A

Sickles High School

Principal – Jake Russell and Mr. Harris (APA)

Coach – Garcia and Assistant Coaches Jones and Coenberry

35 years since a team has won a state basketball championship in Hillsborough County.

Chase Barrs Marcus Cohen Andrew Oquendo Bryce Beamer
Stefan Dobras Garner Wade Desmond Bessent Denari Garrett
Bryce Workman Abdul-Rashid Braimah Jalin Hannah Terry Brown
Tahj Lalanne      

2016/2017 FHSAA State Wrestling Champions

Brandon High School

Principal – Jennifer Sparano

In July Coach Cozart will be inducted into the National Federation of State High School Association National High School Hall of Fame.

Brandon High School has won 17 straight state titles.

Coach – Russ Cozart

Class 2A - 182 Weight Class

Alexander Popke

Class 2A - 220 Weight Class

Joel Marcano

Class 2A - Team Wrestling

Alejandro Davis Elier Cruz Trey Lane Brett Estep
Easton Tobia Andreus Bond Broc Spurling Noah Ridley
Austin Deffenbaugh Alexander Popke Joshua Santana Joel Marcano

Audio recording on file. Meeting adjourned 6:25 p.m.

HCPS publishes minutes of School Board meetings after Board approval. Although the online minutes do not include signatures, citizens may arrange to review the official documents by completing a public records request with the Communications Department.

Schools
Search for School
Find a School
School Locator

Locate your attendance area school

School Locator